Dywany - dlaczego są lepsze od wykładzin?

Dywany - dlaczego są lepsze od wykładzin?
Dywany czy wykładziny, oto jest pytanie! Zmaga się z nim chyba każdy, kto staje w obliczu niełatwego zadania, jakim jest urządzenie mieszkania. Wiadomo, robi się to raz na kilka, kilkanaście lat, a nawet raz na całe życie, więc dobrze, żeby każdy element był starannie przemyślany i tworzył z pozostałymi harmonijną, estetyczną całość.

Jeśli chodzi o aranżację podłogi, do niedawna ogromną popularnością cieszyły się "gołe" deski lub gres, jednak, co tu dużo mówić, stąpanie po zimnej posadzce nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego obecnie obserwujemy powrót mody na dywany i wykładziny. I choć te drugie niezmiennie znajdują odbiorów, to jednak nigdy nie dorównają jakością i walorami dekoracyjnymi tradycyjnym kobiercom. Dlaczego?

Wykładziny

Zacznijmy od wykładzin. Przez długie lata był to produkt postrzegany jako tańszy zamiennik dywanów. Wykładziny były gorszej jakości, niezbyt atrakcyjne wizualnie, ale zapewniały przynajmniej część korzyści, za które cenimy dywany. Obecnie sytuacja uległa zauważalnej poprawie i dzięki zastosowaniu bardziej zaawansowanych metod produkcji jakość wykładzin znacząco poszła w górę. Pojawiło się bogactwo, wzorów i kolorów, a nawet wykładziny "udające" dywany długością i miękkością włosia. Właśnie, kluczowe jest tu słowo "udające", bo, nie oszukujmy się, nawet najlepsza wykładzina nigdy nie dorówna dywanowi.

Dywany - siła tradycji

Dywany to bez dwóch zdań najbardziej tradycyjny sposób aranżacji podłogi. Znane już w wiekach przed naszą erą, były i są, zwłaszcza na Bliskim i Dalekim Wschodzie, synonimem luksusu i dobrego smaku. Tradycyjnie wytwarzano je z wełny lub jedwabiu, z czasem jednak zaczęto wykorzystywać inne włókna naturalne, takie jak bawełna, sizal czy juta, jak również materiały syntetyczne, zwłaszcza polipropylen, poliamid, poliester i akryl. Dzięki temu, pojawiło się też ogromne zróżnicowanie cenowe, a co za tym idzie, dywany stały się dostępne dla każdego.

Dywany, a wykładziny

Nie trudno zauważyć, że dywany dają dużo większe od wykładzin możliwości aranżacyjne. Bardzo często stanowią główny element pokoju, decydują o jego charakterze i o ostatecznym efekcie wystroju. Ponadto dywany nadają pomieszczeniu znamiona ekskluzywności i prestiżu, czego nie jest w stanie zapewnić wykładzina. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dywany z założenia mają nie tylko zapewniać komfort, ale też zdobić, stanowić swoistą kropkę nad "I" w perfekcyjnie dopracowanym pomieszczeniu, natomiast wykładzina ma... ukrywać. Często kładziemy ją na zniszczone podłogi, chcąc zaoszczędzić na remoncie. Tym samym ma ona maskować, nosi znamiona tymczasowości, rozwiązania doraźnego.

Trzeba jednak podkreślić, że dywany to nie tylko oznaka luksusu. To też rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne i wygodniejsze w użyciu niż wykładzina. Łatwiejszy już jest sam montaż, gdyż dywan po prostu kładziemy w przeznaczonym do tego miejscu i sprawa załatwiona. Wykładzin natomiast wymaga przyklejenia do podłogi lub przymocowania specjalnymi listwami lub taśmami, co pociąga za sobą dodatkowe koszty i nakłady pracy. Z tym wiąże się też kolejny mankament wykładzin. Nie można jej przenosić i zmieniać raz ustalonej aranżacji, dywany natomiast dają nam w tym temacie pełną swobodę i niemal nieograniczone możliwości. Różnice pojawiają się również w kwestii pielęgnacji. Jak informuje konsultant sklepu z dywanami Dywante, wbrew pozorom wykładziny o wiele trudniej utrzymać w czystości. Dywany można bez większego trudu wytrzepać, a w razie konieczności oddać do czyszczenia w specjalistycznym zakładzie. Wykładzina z kolei jest na trwałe przymocowana do podłogi, jeżeli więc ulegnie jakimś poważniejszym zabrudzeniom, pozostanie nam jedynie "zaprzyjaźnić się" z plamą lub wymienić podłoże na nowe.

Dywany i wykładziny - koszty

Zwykło się twierdzić, że wykładziny są rozwiązaniem dużo bardziej ekonomicznym, jednak w dzisiejszych czasach pogląd ten z powodzeniem możemy odłożyć do lamusa. Najnowsze, lepszej klasy wykładziny plasują się w podobnym zakresie cenowym co dywany, co automatycznie pozbawia je podstawowej zalety. Bo po co kupować kłopotliwą i mało elegancką wykładzinę, mogąc za te same pieniądze nabyć dobrej jakości dywany?

 

Artykuł sponsorowany

Admin Tarnow
Podziel się:
 

Pozostałe